GAC Governors America Corp ATB T1 CSA Series ATB30T1F-CSA 30mm Integrated Actuator/Throttle Body Feedback Sensor 24v
GAC ATB T1 CSA Series – Actuator Throttle Body – 25 to 35mm / Amphenol Connector without Mating Connector. Sealed to 1.5 Bar / Feedback Sensor Mating Connector Part Number EC1523
ATB30T1F-CSA 30mm Integrated Actuator/Throttle Body
  • 12/24 V DC
  • 30 mm
  • CSA-Approved
  • Position Feedback Sensor
  • 221 ºF [105 ºC] Ambient
  • Cost-effective, maintenance-free, compact design
  • Rapid response to transient load condition
  • Sealed to 1.5 bar
  • Mounts in any position; no mechanical linkage, no mounting brackets
  • Flexible design for engine, manifold, and fuel mixer considerations
  • Idle and max adjustment screws
  • Mating connector optional
SKU: ATB30T1F-CSA-24 Category: Tags: , ,
Description
  • 12/24 V DC
  • 30 mm
  • CSA-Approved
  • Position Feedback Sensor
  • 221 ºF [105 ºC] Ambient
  • Sealed to 1.5 bar