GAC Governors America Corp ECC328-12 Analog Governor Frequency Control ECC328 Series 12V
-2%Sale!
ECC Series Gen-Set Frequency Controller
• Isochronous Operation
• No MSP Needed
12 V DC – Light-Force (Low-Current Optimized PID)
  • Isochronous operation
  • No magnetic speed pickup required
  • For Genset only – 260 V AC MAX
  • Rugged hard potted design
  • Gain and stability adjustments
  • Lower system cost
The ECC328 speed control unit is an electronic device designed to control engine speed with precise response to transient engine loads changes. The closed loop speed control, when connected to a proportional actuator and supplied with a speed signal/ frequency from the main AC generator, will control a wide variety of engines in an isochronous mode. The speed signal input must be in the frequency range of 40 to 80 Hz.
SKU: ECC328-12 Category: Tags: , ,
Description
• No MSP Needed
  • Rugged hard potted design
  • Lower system cost