Sens NRG24-10-RC Intelligent Engine Start Genset Battery Charger 24V 10A 60Hz
-5%Sale!
NRG Intelligent Engine Start Battery Charger
The smart choice for mission-critical genset engine starting
  • Field adaptable 12/24 volts
  • 4-rate charging
  • Temperature compensated
  • Easiest field setup
  • Standard alarms, including industry-first battery fault alarm
  • Greater than 1.2 million hour observed MTBF
  • Non-corroding aluminum housing
  • C-UL listed, CE marked
  • IBC seismically certified
NRG complies with UL and C-UL standards. 50 Hz models are CE marked. All NRG models are IBC seismically certified to an Sds value of 2.50g and are optionally available with State of California OSHPD certification.
Question? Can two NRG 10A or 20A battery chargers be operated in parallel?
NRG Datasheet
NRG10A User Manual
NRG20A User Manual
SKU: NRG24-10-RC Category: Tags: , , , ,
Description
  • Field adaptable 12/24 volts
  • 4-rate charging
  • Temperature compensated
  • Easiest field setup
  • C-UL listed, CE marked
  • IBC seismically certified